نقش استاد در حفظ قرآن

اخبار Sun, Jun, 2, 2019
نقش استاد در حفظ قرآن

من علاقه زیادی به حفظ قرآن دارم اما امکان حضور در کلاس و استفاده از محضر استاد را ندارم . روشی را بفرمائید که بتوانم به وسیله آن در خانه قرآن حفظ کنم.
استاد و معلم در موفقیت شخص بسیار تاثیرگذار است به نحوی که به هیچ عنوان نمی توان از آن چشم پوشید. از فواید و آثار حفظ در کلاس و زیر نظر استاد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- استدامه حفظ : چه بسیار افرادی را می شناسم که علاقه وافری به حفظ قرآن داشتند ولی به دلایلی مثل : اشتغال، عدم وجود یک موسسه قرآنی در روستا یا شهرشان و … امکام بهره مندی از کلاس و استاد را نداشته و با همه شوق و اشتیاقی که داشتند ، پس از مدتی حفظ را رها کردند چرا که یکی از عوامل مهم ادامه دادان کار حفظ و رسیدن به نقطه حفظ کل داشتن استادی توانمند است.
۲- راهنما : استاد حفظ قرآن کسی است که خود این راه را رفته و به نتیجه رسیده است . با مشکلات و فراز و فرود کار آشناست . او می تواند دست شاگرد را گرفته و به مقصد برساند . تجربیاتش را در اختیار شاگرد قرار داده و راه او را هموار کند.

۳- تشویق و حریص : انسان وقتی گام در مسیری می گذارد ، علاوه بر انگیزه های شخصی ، نیاز به تشویق و حمایت دیگران برای ادامه دادان آن راه دارد . استاد در حفظ قرآن چنین نقشی را ایفا می کند ، او می داند شاگردش چه زمانی نیاز به تشویق و روحیه دادن دارد . مشوق های مادی و معنوی را به خوبی می شناسد و به موقع با استفاده از این مشوق ها ، عمل حمایت و روحیه دادن به شاگرد را انجام می دهد.

این مطلب را از دست ندهید:  ۱۲ نکته کوتاه در مورد حفظ قرآن کریم

۴- نظم : وقتی شما موظف  شدید که به فردی محفوظات خود را تحویل دهید و او را استاد خود دانستید ، به لحاظ اخلاقی خود را موظف می دانید که در مقابل او بد قول نشده و تکالیفتان را به موقع انجام دهید و سیر پیشرفت در مسیر قرآن را طبق نظر او انجام دهید . این مطلب کمک بسیاری به نظم دادن برنامه های شما می کند و دریافت نتیجه را آسان تر می نماید.

۵- نماد : وقتی شما حفظ قرآن را شروع می کنید ، گاه ممکن است نگاه به حجم آیاتی که باید حفظ شوند ، مرور و نگه داری محفوظات و … کار را برایتان بسیار سخت و بزرگ نشان می دهد که راه رسیدن به قله موفقیت دور از دسترس به نظر آید . اما وقتی هر روز استادی را ببینید که این راه را رفته و از برکات حفظ قرآن جان و جسمش برخوردار شده است ، افکار مزاحم را دور کرده و بر ادامه راه مصمم تر می شوید.
ممکن است برای شما امکان حضور مرتب در کلاس حفظ قرآن آسان نباشد ولی بتوانید هفته ای یا دو هفته ای یک بار از محضر استاد حفظ قرآن بهره مند شوید ، هر چند به صورت غیر حضوری مانند استفاده از محضر استاد به صورت تلفنی و بدانید که اگر مصمم به حفظ کردن قرآن و رسیدن به نتیجه قابل قبولی در این زمینه هستید ، حفظ کردن در منزل و بدون استاد ، برای شما نتیجه ای نخواهد داشت . پس پیشنهاد می کنم به هیچ عنوان حفظ قرآن را بدون همراهی استاد حفظ قرآن ادامه ندهید و حتما سعی کنید به نوعی حفظ خود را با استاد همراه کنید.

این مطلب را از دست ندهید:  آثار حفظ قرآن کریم
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پست های مرتبط:

Memorize the Quran

آثار حفظ قرآن کریم

حفظ قرآن مانند تلاوت آن آثاري فراوان و ارزنده دارد....

11 ترفند پیشرفت در حفظ قرآن

۱۱ ترفند پیشرفت در حفظ قرآن

در این نوشته سعی شده است تا با ۱۱ توصیه...

11 ترفند پیشرفت در حفظ قرآن

۲۰ نكته برای حفظ قرآن

براى حفظ قرآن روش‏هاى گوناگونى بيان و تبيين شده كه...