راه کارهایی برای معلمان حفظ

اخبار Sun, Jun, 16, 2019
نقش استاد در حفظ قرآن

با نظر به استقبالی که در کشور برای حفظ قرآن بوجود آمده است ، مربیان و اساتید حفظ می بایست سعی کنند تا کلاس حفظ قرآن از جایگاه رفیع خود دور نشده و دچار روزمرگی و تکرار نگردد ، در این راستا چند تذکر بیان می شود:
۱- کلاس را با شور و نشاط برگزار کنید . برای ایجاد نشاط در کلاس می توانید از راه های زیر استفاده کنید : الف : ذکر صلوات، تواشیح کوتاه و شعارهای قرآنی.
ب : اختصاص چند دقیقه از وقت میانی کلاس به پرسیدن شماره آیات، ابتدای آیات بالا و پایین صفحه، بصورت تصادفی از همه یا ابتدای آیات بالا و پایین صفحه، بصورت تصادفی از همه یا تعدادی از شاگردان.
ج : برگزاری دوره ای کلاس در اتاق های دیگر یا خارج از فضای بسته اتاق.

د : دعوت از حافظان کل به صورت ماهیانه .
ه : اردوهای درون شهری می تواند کمک زیادی به ایجاد نشاط در قرآن آموزان داشته باشد .
و : برگزاری کلاس در ساعات با نشاط مثل اوایل صبح یا عصر .
۲- گفته می شود کلاس حفظ قرآن خشک است و این جمله به این خاطر مشهود شده است که عده ای معتقدند : کلاس حفظ مثل کلاس صوت ولحن و ترتیل ، از تنوع برخودار نیست . اما در واقع این گونه نیست ، کلاس حفظ اگر خوب اداره شود بیشتر از سایر رشته های آموزشی قرآن از تنوع برخودار است ، رعایت گفته شده در بند یک علاوه بر نکات ترجمه ای و تفسیری می تواند جذابیت فوق العاده ای به کلاس شما ببخشد.
۳- نظم رمز موفقیت در هر کاری است و حفظ قرآن به خاطر حساسیتی که دارد ، نیاز به نظم بیشتری دارد ، در این زمینه توصیه شفاهی شما به داشتن نظم در برنامه های قرآن آموزان ، کافی نیست ، بلکه خودتان باید الگوی نظم باشید ، کلاس را سروقت شروع و به موقع تمام کنید ، زودتر از قرآن آموزان حاضر شوید و دیرتر از آنان کلاس را ترک نمایید .
۴- گاهی به شاگردانتان پیشنهاد کنید از محفوظات شما سوال کنند . این کار باعث تقویت انگیزه و ایجاد حس اعتماد بیشتری به شما خواهد شد .
۵- می بایستی هر قرآن آموز دفترچه ایی برای ثبت تکالیفی که باید انجام دهد ، داشته باشد و شما نیز در هر جلسه ، نظارتی بر حسن انجام تکلیف هر شخص داشته باشید ، چرا که انجام ندادن تکلیف حتی برای یک روز باعث عقب ماندگی می شود که گاه نیز در دوران تحفیظ قابل جبران نیست .
۶- تمام شاگردان خود را به خوبی بشناسید ، علاوه بر مشخصات فردی ، سعی کنید سطح توانایی و استعداد او را هم بدست آورید .
۷- از دادن مشاوره به شاگردتان دریغ نورزید .
۸- همیشه در کلاس بگویید : « حفظ قرآن کار ساده و آسانی است و اگر ما خلاف این فکر می کنیم ، به این خاطر است که برای حفظ روزانه و مرور وقت کافی نمی گذاریم » . تلقین آسان بودن حفظ در ایجاد حس اعتماد به نفس شاگردان اهمیت زیادی دارد .

این مطلب را از دست ندهید:  ترفندهای پیش رفت در حفظ قرآن
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پست های مرتبط:

11 ترفند پیشرفت در حفظ قرآن

۱۱ ترفند پیشرفت در حفظ قرآن

در این نوشته سعی شده است تا با ۱۱ توصیه...

Memorize the Quran

آثار حفظ قرآن کریم

حفظ قرآن مانند تلاوت آن آثاري فراوان و ارزنده دارد....

نقش استاد در حفظ قرآن

چگونگی حفظ یک صفحه از قرآن

اولین قدم درست خوانی و صحیح خوانی است . اینکه...